Fenomenul migrației, care a cuprins țara și Biserica locală de Iași, l-a inspirat pe episcopul de Iași, Petru Gherghel, să acorde o mai mare grijă pastorală celor plecați în străinătate. In acest sens, după prăbușirea comunismului au fost numiți mai mulți responsabili pentru păstorirea românilor catolici din Roma: pr. Anton Lucaci, pr. Iosif Enășoaie, Pr. Adrian Dancă. În anul 2004 s-a înființat în mod oficial capelania pentru emigranții români de rit romano-catolic din Roma.

mons.Lucaci

Mons. Anton Lucaci (responsabil pentru românii emigranți din Italia)

S-a născut la 11 septembrie 1942 la Răchiteni - Iași. A absolvit Școala Generală de 4 clase în anul 1953 la Răchiteni, Școala de 7 clase în anul 1958 la Butea, jud. Iași, Școala de Cantori de 4 ani în anul 1962 la Iași, Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iași în anul 1968. A fost sfințit preot la 15 august 1968 la Iași de către ep. Petru Pleșca. A făcut studii postuniversitare la Universitatea Pontificală Laterană, Institutul "Utriusque Iuris" din Roma, obținând licența în drept canonic, roman și civil. A activat ca vicar la Cacica (septembrie - decembrie 1968), Barticești (1 ianuarie 1969 - august 1969), prefect de studii și profesor la Institutul Teologic din Iași (1 septembrie 1969 - martie 1973). Din martie 1973 a făcut studii de specializare la Roma: Institutul "Utriusque Iuris", un an la Tribunalul "Rota Romana", studii de teologie la diferite facultăți; colaborator la Parohia "Santa Maria del Buon Consiglio din Roma până în 1981; prefect de studii și profesor la Institutul Teologic din Iași (aprilie 1981 - septembrie 1989), vicar judecătoresc la Tribunalul Diecezan (1982-1989); colaborator la Parohia "Santa Paola Romana" din Roma (1989-2003), redactor și apoi director al Programului Român Radio Vatican (1993 -), capelan al comunității imigraților români romano-catolici din Roma (până în anul 1999); a contribuit la alcătuirea discursurilor și traducerea lor în limba română (martie - mai 1999) pentru vizita apostolică a papei Ioan Paul al II-lea în România, fiind alături de suveranul pontif timp de peste 35 de ore, pentru deprinderea lecturii textelor în limba română; a fost numit de papa Ioan Paul al II-lea capelan al Sanctității sale (mai 1999); coordonator național numit de Conferința Episcopilor din Italia pentru capelanii comunităților române ale romano-catolicilor din Italia (2003 -).

Adresa:

"Domus Internationalis Paulus VI", Via della Scrofa, 70, 00186 - Roma
Tel. 0039/06/698619; 0039/33/49503103

Isidor

Pr. Isidor Iacovici (preot paroh al comunității românilor romano-catolici din Roma)

S-a născut la 9 aprilie 1958 la Bacău. A absolvit Școala Generală de 8 clase la Mărgineni în anul 1973, Liceul Seminarial din Iași în anul 1977 și Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iași în anul 1984. A fost sfințit preot la 29 iunie 1984 la Iași de către ep. Balint Lajos. A făcut studii postuniversitare la Pontificia Facolta Teologica "Teresianum" din Roma, obținând licența în teologie spirituală. A activat ca vicar la Rădăuți (1 august 1984 - 31 august 1985), Piatra Neamț (31 august 1985 - 8 septembrie 1987), Prăjești (8 septembrie 1987 - 21 noiembrie 1989), paroh la Vizantea (21 noiembrie 1989 - 1 octombrie 1991), Pașcani (1 octombrie 1991 - 27 iunie 1999), Iași "Sfânta Tereza a Pruncului Isus" (27 iunie 1999 - 27 iunie 2004). La 7 august 2009 a fost numit postulator pentru faza romană a cauzei de beatificare a episcopului martir Anton Durcovici, care s-a finalizat cu evenimentul de la 17 mai 2014, beatificarea episcopului Anton Durcovici, la Iași, prin celebrarea pontificală, de pe Stadionul Municipal din Iași, prezidată de cardinalul Angelo Amato. Continuă misiunea în faza de canonizare, sau declararea Fericitului Anton Durcovici ca "Sfânt". La 1 iunie 2004 a fost numit paroh (capelan) pentru emigranții români din Roma.

Adresa:

Via Nazionale 194/B, 00184 - Roma
Tel. 0039/340/5326159; Tel. 0039/328/5575811;
E-mail: giacomo2000ro@libero.it

Preoți colaboratori (2015)

(preoți români romano-catolici prezenți la studii în Roma)

 1.  Pr. Balint Vincențiu

 2.  Pr. Bâlha Marius

 3.  Pr. Bejan-Piser Ciprian

 4.  Pr. Bejenaru Emanuel

 5.  Pr. Blăjuță Adrian

 6.  Pr. Boroș Petrică

 7.  Pr. Ciobanu Marius

 8.  Pr. Dancă Adrian

 9.  Pr. Dăncuță Laurențiu

10.  Pr. Dorcu Petru

11.  Pr. Eva Claudiu

12.  Pr. Giurgi Ovidiu

13.  Pr. Imbrișcă Ionuț

14.  Pr. Mărtinaș Daniel

15.  Pr. Neculai Romeo

16.  Pr. Petrișor Vasile

17.  Pr. Robu Gabriel-Iulian

18.  Pr. Tiba Iosif